V tieni stavby storočia

  • On the Shadow of the Building of the Century
  • On the Shadow of the Building of the Century

Popis návrhu

Témou je autobusový terminál pod Novým mostom. Prostredie v tieni stavby storočia je pulzujúcim miestom turbulentného pohybu prichádzajúcich a odchádzajúcich obyvateľov blízkych i vzdialenejších mestských častí Bratislavy.
Množstvo ľudí logicky pod krásne oblúky mostného telesa prilákalo funkcie bufetu, krčmy, trafiky i verejnej toalety – všetko in- štitúcie ľudomilné. Ich rozmiestnenie, dizajn, vzťah k stavebnej podstate mosta je však dokonale nedôstojný. Stačilo by veľmi málo. Zjednotiť roztrúsené kiosky a prapodivné štruktúry do kompaktného viac-funkčného objektu, ktorý by svojím dizajnom komu- nikoval s vydareným „ufom“ panoramatickej kaviarne a čakajúcim v kaviarni otvoril
priehľad na hradný kopec s upravujúcou sa Vydricou. Steny z pohľadového betónu, ktorých je v prostredí neúrekom, sú krásne vo svojej betónovej podstate. Ak sú však pre uličných umelcov tak príťažlivé, prečo ich skutočne nevenovať umeniu – grafiti, od podlahy až po strop by mohli byť vhodným živým transparentom tohto graficky zaujímavého žánru.

  • Autor: PMArchitekti
  • Peter Moravčík