Nosiče na bicykle v MHD

Popis návrhu

V Bratislave sa rozrastá počet cyklistických tratí a narastá aj počet ľudí využívajúcich bicykel ako každodenný dopravný prostriedok.

Vzdialenosti medzi niektorými okrajovými časťami Bratislavy sú však dosť veľké a pre menej fyzicky zdatných ľudí je prekonanie týchto vzdialeností príliš veľká výzva. Zároveň sa na trase môžu vyskytnúť príliš frekventované miesta, kde je jazda na bicykli nebezpečná, alebo kopcovitý terén, kde je jazda náročná, preto mnohí radšej zvolia iný typ dopravy, aj keď jazda na bicykli by bola pre nich lepšou alternatívou.

Riešením je kombinácia jazdy na bicykli a využitie MHD. Táto alternatíva zatiaľ v Bratislave chýba, nakoľko v autobuse nie je možné cestovať s bicyklom. Montážou autobusových nosičov na bicykle by sa tento nedostatok dal veľmi jednoducho odstrániť.

Nosič sa pripevňuje na prednú časť autobusu, vodič tak má celý čas výhľad na umiestnené bicykle. Pasažier, ktorý chce nastúpiť do autobusu s bicyklom, dá vodičovi signál, že bude cestovať s bicyklom, nasledne si sám veľmi jednoduchým spôsobom upevní svoj bicykel na nosič a môže cestovať. Pri výstupe si svoj bicykel opäť zloží. Cestovať takto môžu naraz traja ľudia s bicyklom, nakoľko nosič môže poňať maximálne tri bicykle.